Tworzenie stron internetowych WWW Radom, Kielce, Skarżysko, Szydłowiec

Czym kierować się przy wyborze domeny?
Zanim będzie można założyć własną stronę internetową należy najpierw zarejestrować jej unikalną nazwę, czyli domenę. Zakup domeny to pierwszy krok w kierunku stworzenia osobistej strony internetowej. Chociaż użytkownicy czasami wykorzystują subdomeny, co nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przede wszystkim nie posiadamy praw własności do domeny głównej. Innym powodem dla którego nie powinno się stosować subdomen jest fakt, że w momencie kiedy pozycjonujemy stronę, de'facto pozycjonujemy domenę na której jest utworzona nasza subdomena a nie naszą stronę. 


Twoje pierwsze kroki w świecie domen

Tak jak wspomniałem wcześniej, domena to unikatowa nazwa naszej strony. Czym domena jest krótsza tym jest lepsza. Każdy adres strony składa się z przedrostka WWW, unikatowej nazwy domeny oraz domeny najwyższego poziomu. 

Przykładowe domeny najwyższego poziomu:
domeny krajowe - w przypadku polski .pl 
funkcjonalne - .org, .info, .biz, itp. 

Przykładowe domeny drugiego poziomu:
domeny funkcjonalne narodowe - w Polsce .com.pl, .edu.pl, .org.pl, itp. 
domeny regionalne - bieszczady.pl, .kolobrzeg.pl, .kielce.pl, itp. 


Czym kierować się przy wyborze domeny internetowej:

Czym domena jest krótsza tym de'facto jest lepsza. Dla czego? Dla tego, że domeny przede wszystkim powinny być łatwe do zapamiętania, a krótka domena to łatwa do zapamiętania. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest fakt, że domena musi odzwierciedlać tematykę Twojej strony. Jeżeli prowadzisz stronę poświęconą konsolą Xbox to najlepszą dla Ciebie domeną była by domena Xbox.pl lub Xbox24.pl (niestety domeny z tą nazwą są już zajęte). 

Najważniejsze cechy przy wyborze domeny:
1. Krótka nazwa 
2. Nazwa łatwa do zapamiętania 
3. Nazwa powinna odzwierciedlać tematykę strony 


Co warto wiedzieć:

Sama nazwa to nie wszystko o czym musimy pamiętać przy wyborze domeny. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wybór usługodawcy u którego zarejestrujemy naszą domenę. Firmy prześcigają się w przeróżnych sposobach pozyskiwania klientów. Wiele firm kusi swoich potencjalnych nabywców bardzo niskimi bądź wręcz darmowymi rejestracjami domen. Ale tutaj jest mała pułapka. Mało kto na początku sprawdza ile będzie kosztowało przedłużenie takiej usługi, która został zakupiona w promocji za 0 zł. Koszty przedłużenia takich opcji sięgają niestety grubo powyżej 100zł netto co roku. 

Dla przykładu rejestracja domeny w Home.pl to koszt 9.90 zł netto za pierwszy rok (oczywiście przy zakupie jednej domeny), bądź 0 zł za pierwszy rok przy zakupie 5 domen jednocześnie!! Koszt przedłużenia domeny na kolejny rok w tej firmie to 99zł netto (przy pierwszej opcji po dwóch latach zapłacimy 108.9zł netto - natomiast opcja z darmową rejestracją po dwóch latach będzie nas kosztowała 495zł netto). Jak łatwo zauważyć ta oferta wcale nie jest aż tak bardzo atrakcyjna jak to się mogło wydawać na początku. 

Dla porównania rejestracja domeny w Domeny-it.pl to koszt 24.95 zł netto za pierwszy rok. Koszt przedłużenia domeny na kolejny rok to 79.95 netto. Jak łatwo zauważyć, koszt rejestracji domeny jest troszkę wyższy niż w Home.pl ale za to przedłużenia są dużo niższe i nie jesteśmy naciągani w żaden sposób na rejestrację zbędnej ilości domen za które przepłacamy - jak to jest w przypadku Home.pl. 

Sami nasze domeny mamy zarejestrowane w Domeny-it.pl i jesteśmy bardzo zadowoleni. Polecam rejestrację domen w Domeny-it.pl